A Burgenländischer Bauernbund, a burgenlandi gazdaszövetség, 1921-ben jött létre. A többi tartományi szervezettel az országos szövetség ernyője alá tartozva a keresztényszocialista párt egyik politikai háttereként működött – majd a háború után a néppártéként. Leopold Fiegl is a soraiból emelkedett ki, és lett a második világháború utáni első kancellár Ausztriában. A gazdaszövetség éppen az Anschluss és Burgenland felosztásának évében adta populáris kiadványát, a gazdakalendáriumot. Ekkoriban már a gazdák több mint kétharmada tagja volt a szövetségnek, azonban ennek működése és a kalendárium kiadása rögtön félbeszakadt. Az első kalendárium az Alpi-Ausztria sajátos kontextusában helyezte el Burgenlandot, hiszen az Alsó-Ausztriával együttesen tárgyalta az egykori Nyugat-Magyarország agrártáját.
Ezeket az évenkénti képválogatásokat egymás mellé téve tulajdonképpen a burgenlandi nép története is kibontakozik. Mégpedig egy olyan történet, amiben kezdetben a kemény, kétkezi munkát végző parasztok, parasztasszonyok az állataikkal szövetségben teremtik meg a mindennapi kenyeret s kenyérhez valót. A motorizációval, az iparszerűvé válással az állatok is majdhogynem gépekké váltak, az istállókba berakva eltűntek a tájból. Látjuk tehát azt, hogyan tűnt el a paraszti világ, hogyan szorult vissza a mindennapokból, hogy azután csak jeles ünnepeken, aratónapokon, szüreti felvonulásokon szolgáljon díszítőelemként. Látjuk, ahogy megjelent a traktor, a gép, az ipari növény (köztük a napraforgó, mely mára a tartomány egyik szimbóluma lett), a modern raktár, a korszerű tehenészet, a korszerű családi ház, s vele párhuzamosan eltűnt a kézi vetés és a betakarítás, a ló, a marha gulya, a népviselet és a zsúpfedeles parasztház. Ezek jobbára falumúzeumokba kerültek, s a megjelenő turizmus, részben a kibontakozó természetvédelem révén tudnak fennmaradni. A kötet mindenkori szerkesztői reflektáltak is ezekre a folyamatokra, bár sajnos az 1980-as évekre már eluralkodtak a politikusi fotók a képgyűjteményekben. (Forrás: Burgenlandi Tartományi Könyvtár, Kismarton. A képaláírásokban az idézőjel az eredeti címet jelzi.)Az 1938-ban kiadott burgenlandi gazdakalendárium csak tíz évvel később, 1948-ban jelent meg újra, a kezdethez hasonlóan hosszú évtizedekig az alsó-ausztriai és a bécsi tartományi szervezettel közös szerkesztésben, egészen 1988-ig. Az egyes tartományoknak szánt kalendáriumoknak így volt egy közös metszete (maga a naptár-funkció, mesék, történetek, szakcikkek), s akadtak benne tartományi vonatkozású írások is. A kalendárium kiadása 1954-től vált folyamatossá, s ugyanettől az évtől kezdve jelent meg benne rendszeresen, minden évben egy tartományi képválogatás, felölelve a vidéki népesség munkáját, kultúráját, népszokásait, lakóhelyi környezetét, valamint a gazdaszövetség politikai működésének pillanatképeit. Mindez a 90-es évek elejéig fenn is maradt.
Javasolt hivatkozási forma: URL: https://10generacio.hu/hu/eredmenyek/forrasvidekek/janko-ferenc-burgenlandischer-bauernbundkalender (Utolsó letöltés időpontja: év, hónap, nap)